Банкнота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Банкноти на различни валути

Банкнотата претставува паричен симбол која има определена парична вредност. Банкнотата се издава од страна на емисиона банка. За прв пат банкнотите биле користени во Кина во 7 век а во Европа тие престигнале во 1660 година.