Памук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Памук
Gossypium barbadense
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Слезовидни
Семејство: Слезови
Потсемејство: Слезови
Племе: Gossypieae[1]
Род: Памук
L.

Памук (науч. ) — најважна индустриска култура за добивање предиво и ткаенини. Тој најдобро успева во суптропските предели каде што има плодни почви и доволно топлина. За време на растителността тој треба да се наводнува, а за бербата е потребен сушен период. Најпознатите области за одгледување памук се наоѓаат во државите Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, долината на Нил во Египет, долините на Хоангхо, Јанцекјанг во Кина, потоа во САД, Мексико и други места.

Памукот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Полиња со памук“ (Cotton Fields) - песна на американската рок-група „Криденс Клирвотер Ривајвл“ (Creedence Clearwater Revival).[2]
  • „Памучна круна“ (Cotton Crown) - песна на американската рок-група „Соник Јут“ (Sonic Youth) од 1987 година.[3]
  • „Одење по жица над поле полно памук“ - песна на македонската рок-група Funk Shui.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gossypieae L.“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. 12 март 2007. Посетено на 20 февруари 2009. (англиски)
  2. YouTube, CCR - Willy And The Poor Boys - Full Album (пристапено на 23.12.2017)
  3. Discogs, The Sonic-Youth ‎– Sister (пристапено на 18.7.2019)
  4. Funk Shui, R.E.M., TR003, 22 Records.

Наводи[уреди | уреди извор]