Грб на Чешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Чешка
Coat of arms of the Czech Republic.svg
Варијанти
Small coat of arms of the Czech Republic.svg
Помал грб.
Подробно

Грбот на Чешка е официјалниот грб на државата. Грбот е составен од штит кој е поделен на четири четвртини на кои се претставени историските региони на Чешка. Бохемија е претставена од сребрен лав со две опашки кој се повторува двапати на грбот, првиот (горе лево) и четвртиот (долу десно). Моравија е претставена од орел создаден од шаховница, додека Шлеска е претставена од црн орел.

Поврзано[уреди | уреди извор]