Прејди на содржината

Грб на Јужна Осетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Јужна Осетија.

Грбот на Јужна Осетија не е еден дезен, туку постојат две верзии. Првиот е грбот на Република Јужна Осетија, самопризната држава, вториот е грбот на административната единица во Грузија. Грбот на Републиката се заснова на грбот на Северна Осетија - Аланија, но за разлика од него има натпис на државата на руски јазик и на осетски јазик. Грбот на административната единица е сличен на републичкиот, но со грузиски натпис.

Поврзано[уреди | уреди извор]