Грб на Таџикистан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Грбот на Таџикистан е официјалниот грб на државата кој е направен како изменета верзија од поранешниот грб на Таџикистан кога бил во склоп на СССР. Круната која е претставена во грбот е истата круна која е претставена на знамето на Таџикистан, која пак се однесува на персискиот збор ’таџ’ што значи круна според кое се верува дека потекнува името на државата и народот. Покрај тоа, претставена е книга и планината Памир кои се опколени од памук од едната страна и жито од другата. Во периодот од 1992 до 1993 Таџикистан имал друг грб која бил набрзо сменет од страна на Емомали Рахмон.

Поврзано[уреди | уреди извор]