Грб на Јужна Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Јужна Кореја
Coat of arms of South Korea.svg
Подробно
Усвоен1963
ШтитТаегеук; Хибискус

Грбот на Јужна Кореја е официјалниот грб во државата. Грбот е составен од таегеук, симбол кој се појавува на знамето на Јужна Кореја. Симболот е над пет стилизирани листови на хибискус, националното цвеќе на Јужна Кореја. Грбот е усвоен во 1963 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]