Грб на Ирак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Ирак.
Грб на Ирак.

Грбот на Ирак е официјалниот грб на државата кој е составен од орел од Саладин кој симболизира пан-арабизам. Орелот на градите има штит со националното знаме, а под орелот се наоѓа лента со името на државата.

Историски грбови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]