Прејди на содржината

Грб на Сингапур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Сингапур
Подробно
ГрбоносецСингапур Сингапур
Усвоен3 декември 1959

Грбот на Сингапур е во употреба од 3 декември 1959, заедно со знамето и химната. Грбот се состои од црвен штит на кој се наоѓа бела полумесечина и пет бели ѕвезди кои ја претставуваат демократијата, мирот, напредокот, правдата и еднаквоста. До штитот, како држачи стојат лав и тигар. Под штитот има трака со натписот "Majulah Singapura" (Напред Сингапур).

Видете уште и

[уреди | уреди извор]