Грб на Тајланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Тајланд
Подробно

Грбот на Тајланд го претставува гарудата, голема митска птица од хиндуистичката и будистичката митологија. Гарудата исто така се наоѓа и на грбот на Индонезија.

Поврзано[уреди | уреди извор]