Грб на Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Индија
Emblem of India.svg
Подробно
Усвоен26 јануари 1950
Мото"सत्यमेव जयते" (Вистината сама победува)

Грбот на Индија е адаптација на скулптури од индиски лавови од Сарнат. Оригиналот се состои од четири стоечки лавови (на грбот се гледаат само три) кои стојат на точката на кои се нацртани слон, коњ, бик, лав и лотус. Грбот е усвоен на 26 јануари 1950, на денот кога Индија станала република. Под грбот стои натписот "सत्यमेव जयते" (Вистината сама победува).

Поврзано[уреди | уреди извор]