Грб на Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Азербејџан
Coat of arms of Azerbaijan.svg
Подробно
Штиткружен штит во националните бои каде има бела ѕвезда со приказ на оган
Подножједабово гранче и житен клас

Грбот на Азербејџан е националниот и официјален грб на државата. Тој е спој на модерната и традиционалната азерска хералдика. Централен елемент во грбот е црвениот оган, бидејќи Азербејџан се нарекува „земја на вечниот оган“[1]. Боите за грбот се од боите на знамето на Азербејџан, ѕвездата ги претставува осумте гранки на туркиски народи и помеѓу секој крак се наоѓа по една жолта точка. Како држачи на грбот се гранка даб и клас жито.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]