Грб на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Шведска
Варијанти

Помала верзија, користена од владата
Подробно
ГрбоносецКарл XVI Густаф
Усвоен11 април 1525
17 ноември 1905

Грбот на Шведска е официјалниот грб во државата и на кралското семејство. Грбот се состои од плашт во кој се наоѓаат два златни лава кои држат штит поделен на четири дела. Над штитот и над плаштот се наоѓаат кралски круни. Првиот и четвриот квадрат во штитот од горе лево по накај долу десно ги претставуваат трите кралски круни на Шведска.[1]. Вториот и третиот претставуваат лавови од Фолкунг. Помалата верзија која е составена од штит во сина боја со кралските круни ја користи владата на Шведска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „National Emblems of Sweden“. The Swedish Institute. Архивирано од изворникот на 2009-09-26. Посетено на 2009-05-16.

Поврзано[уреди | уреди извор]