Грб на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Норвешка
Coat of arms of Norway.svg
Подробно
Усвоен1280
Челенкакралска круна
Кралски грб на Норвешка
Greater royal coat of arms of Norway.svg
Подробно
Усвоен1905

Грбот на Норвешка е официјалниот грб во државата. Грбот се состои од црвен штит на кој е прикажан златен лав со секира во раката. Над штитот се наоѓа кралската круна. Формата на грбот датира уште од средновековието и владеењето на норвешкото кралско семејство.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]