Прејди на содржината

Грб на Ирска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Ирска
Подробно
ШтитСино, златна харфа со сребрени жици

Грбот на Ирска е официјалниот грб во државата. Тој е составен од син штит на кој е прикажана златна харфа со сребрени жици. Харфата е традиционален симбол за Ирска и овој симбол бил усвоен на 9 ноември 1945 година. Харфата се нарекува и харфа на Брајан Бору.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]