Грб на Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Полска
Подробно
ГрбоносецПолска
Усвоен1295; последен пат изменето 1990
Штитбел орел на црвен штит

Грбот на Полска е официјалниот грб во државата и често се нарекува како бел орел или полски: Orzeł Biały. Грбот се состои од бел орел на црвен штит со златни канџи, клун и круна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]