Грб на Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Данска
Подробно
УсвоенЗа првпат забележан во 1190.
ЧеленкаКруна на Кристијан V

Грбот на Данска е официјалниот грб на државата кој се состои од три сини лава придружени со девет црвени срца на златен штит. Најстариот запис или приказ на грбот датира од 1194 година користен од кралот Кануте VI. Најстариот запис за боите на грбот датираат од 1270 година[1]. Овој грб е многу сличен со грбот на Естонија, додека пак кралскиот грб на Данска е мхогу поразличен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Danish National Archives. „Valdemarernes våben“ (дански). Посетено на 23 јули 2007.[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]