Грб на Сан Марино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Сан Марино
Coat of arms of San Marino.svg
Подробно
ГрбоносецРепублика Сан Марино
Усвоен14 век
МотоLibertas, латински за "слобода."

Грбот на Сан Марино е официјалниот грб во оваа мала република. Грбот најверојатно потекнува од 14 век и се смета за симбол на слободата и независноста на оваа најстара република во светот. Грбот се состои од штит опколен со гранче даб и ловор. На штитот е претставена планина со трите познати санмарински кули. Над штитот се наоѓа круна а на дното се наоѓа лента со натпис слобода на латински.

Поврзано[уреди | уреди извор]