Прејди на содржината

Грб на Естонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Естонија
Варијанти

Помала верзија
Подробно
Усвоен19 јуни 1925.
6 април 1993

Грбот на Естонија е официјалниот грб во државата кој за првпат бил усвоен на 19 јуни 1925, а реизбран на 6 април 1993 година. Грбот се состои од златен штит на кој се претставени три слаби сини лавови. Штитот е опколен од венец од гранчиња од даб во златна боја.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]