Грб на Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Словенија
Coat of Arms of Slovenia.svg
Подробно
ГрбоносецСловенија
Усвоен12 април 1848
3 јули, 1946
1991

Грбот на Словенија е официјалниот грб во државата кој е составен од штит на кој е прикажана планината Триглав. Под Триглав се наоѓаат две линии кои ги претставуваат реките и морето и над Триглав има три шестокраки златни ѕвезди кои формираат триаголник. Ѕвездите се од грбот на окрузите на Цеље.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.uvi.si/eng/slovenia/insignia/coat-of-arms/ Архивирано 22 февруари 2007 г.. The Government's site about the coat of arms

Поврзано[уреди | уреди извор]