Грб на Финска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Државниот грб на Финска

Грбот на Финска претставува златен крунисан лав со црвен штит кој се наоѓа помеѓу девет сребрени рози. Десната рака на лавот е човечка, подигната над главатс, држајќи меч, а на ногата си има обрната извиена сабја.