Грб на Малта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Малта
Подробно
Мотомалтешки: REPUBBLIKA TA' MALTA

Грбот на Малта е официјалниот грб во државата усвоен во 1988 година. Грбот се состои од штит на кој е прикажано знамето на Малта. Над штитот се наоѓа круна од ѕид во златна боја што ги означува тврдините на Малта и градовите.[1]. Околу штитот се наоѓа венец од маслиново и палмово гранче. на дното се наоѓа лента на кое стои името на државата на малтешки јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на 2010-01-02.

Поврзано[уреди | уреди извор]