Прејди на содржината

Грб на Турската Република Северен Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Северен Кипар)
Грб на Турската Република Северен Кипар
Варијанти

Друга верзија на грбот.
Подробно
ГрбоносецСеверен Кипар Влада на ТРС Кипар
Усвоен15 ноември 1983
Држачимаслинка
Претходни варијанти

Грбот на Турската Република Северен Кипар е официјалниот грб во државата усвоен на 15 ноември 1983 година. Грбот е сличен со грбот на Република Кипар. Грбот е составен од венец од маслинка во кој се наоѓа штит на кој има приказ на гулаб со гранче маслинка во клинот. На врвот на венецот има полумесечина и ѕвезда и годината на создавањето на државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]