Маслинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маслина
Olivesfromjordan.jpg
Olea europaea, Мртво Море, Јордан
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Семејство: Маслинки
Род: Маслинка
Вид: O. europaea
Биномен назив
Olea europaea
L.

Маслината или маслинка (науч. Olea europea) е мало дрво од фамилијата Маслинки (Oleaceae). Потекнува од источните делови на Средоземјето, како и од северен Иран (брегот на Касписко Море). Од нејзините плодови се прави маслиново масло.

Маслинката како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Маслинката се јавува и како тема во бројни дела од областа на уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мак Диздар, Горчин. Скопје, Македонска книга, стр. 89-91.