Грб на Бахреин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Бахреин
Подробно
ГрбоносецКралот на Бахреин
Усвоен1933

Грбот на Бахреин е официјален грб во државата кој бил дизајниран во 1933 година од Чарлс Белгрејв, британски советник на кралот на Бахреин. Грбот се состои од штит каде е прикажано знамето на државата опколен со плашт во црвена и бела боја, без поддржувачи или круна, невообичаена хералдичка практика.

Поврзано[уреди | уреди извор]