Неофицијален грб на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Турција)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неофицијален грб на Турција
Emblem of Turkey.svg
Варијанти
Emblem of the Republic of Turkey.svg
Овален облик кој се користи од турските амбасади и министерството за надворешни работи
Turkey emblem round.svg
Варијанта која најмногу се користи.
Подробно

Турција нема официјален грб или национален амблем. Неофицијалниот грб на државата кој се користи на документите и на пасошите е полумесечината и ѕвездата од знамето на Турција во овална и округла форма.

Министертвото за надворешни работи користи овален грб со нагоре свртена полумесечина и ѕвезда, сличен на грбот и знамето на Отоманското Царство.[1] Полумесечината и ѕвездата се во златна боја.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]