Грб на Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Казахстан
Подробно
Усвоен4 јуни 1992

Грбот на Казахстан е официјалниот грб на државата усвоен на 4 јуни 1992 година. Авторите на грбот се Жандарбек Мелибеков и Шота Валиканов, кои учествувале на државниот конкурс за нов грб.[1]

Грбот има приказ на шанирак (казашки: Шаңырақ, горниот дел од јуртата во жолта боја на светлосина позадина каде има сончеви зраци кои форимираат митски коњ. Округлиот дел од грбот го симболизира животот и вечноста, додека шаниракот благосостојба, мир и добри семејни односи. на дното се наоѓа натпис на името на државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official site of the Akimat of Pavlodar Province - National emblem of the Republic of Kazakhstan“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2009-12-21.