Грб на Белорусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Белорусија
Coat of arms of Belarus (2020).svg
Подробно
Усвоен1995
МотоРепублика Белорусија
Претходни варијантиCoat of arms of Belarus (1991–1995).svg

Грбот на Белорусија е државниот грб во републиката кој го заменил историскиот грб од Пахонија на референдумот во 1995 година. Грбот е составен од венец од жито каде во внатрешноста се наоѓа карта на Белорусија на сонце, под него планетата Земја и на врвот има петокрака. Тој е во социјалистички стил, како и грбовите на Македонија, Таџикистан, Узбекистан, Виетнам и Северна Кореја. Македонскиот и белорускиот грб се единствените социјалистички грбови во Европа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]