Грб на Република Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Косово)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Република Косово
Coat of arms of Kosovo.svg
Подробно
Усвоен 17 февруари 2008

Грбот на Република Косово е грб кој го користи оваа непризната држава. Грбот бил усвоен на на денот кога Косово ја објавила т.н. независност, односно на 17 февруари 2008 година. Грбот е составен од син штит со златни граници на кој е прикажана златна карта на Косово со шест бели ѕвезди.


Поврзано[уреди | уреди извор]