Грб на Белгија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Белгија
Great coat of arms of Belgium.svg
Варијанти
State Coat of Arms of Belgium.svg
Помала верзија користена од владата
Подробно
ГрбоносецКралот Алберт II од Белгија
Усвоен17 март 1837
Мотофранцуски: L'UNION FAIT LA FORCE
холандски: EENDRACHT MAAKT MACHT

Грбот на Белгија е официјалниот грб во државата и кралски грб истовремено. Централен елемент во грбот е лавот. Поголемата верзија на грбот е составен од црн штит со златен лав кој го држат два лава и со круна над штитот. Лавовите држат две белгиски знамиња и има рака и помалав лав на две прекрстени копја. Грбот е опколен со бела и црвена мантија со кралска круна на врвот. Помалата верзија е само централниот дел од поголемиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Andrée Scufflaire. Les origines du sceau de l'Etat belge, in: Roger Harmignies, ed. Sources de l'héraldique en Europe occidentale, (Brussels, 1985) 201-225.
  • Hubert de Vries. Wapens van de Nederlanden: De historische ontwikkeling van de heraldische symbolen van Nederlanden, België, hun provincies en Luxemburg (Amsterdam, 1995).
  • Philippe du Bois de Ryckholt. Dictionnaire des cris et devises de la noblesse belge Receuil généalogique et héraldique, 24 (Brussels, 1976) p. 17-18.

Поврзано[уреди | уреди извор]