Грб на Латвија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Летонија
Coat of Arms of Latvia.svg
Варијанти
Latvijas Republikas papildinātais mazais ģerbonis.svg
Latvijas Republikas mazais ģerbonis.svg
Подробно
ГрбоносецЛетонија
Усвоен16 јуни 1921

Грбот на Латвија[1] е официјалниот грб во државата кој е усвоен на 18 ноември 1918 година а официјално усвоен на 16 јуни 1921 година. Грбот комбинира елементи на државноста на Летонија и историјата на истата. Западна Летонија е претставена со црвениот лав, додека Источна Летонија е претставена од грифин.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според правописот на македонскиот јазик, двата назива „Латвија“ и „Летонија“ се користат подеднакво во македонскиот јазик, па така и низ оваа статија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]