Грб на Ман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Isle of Man.svg

Грбот Ман во денешниот облик датира од 1996 година. Назив на официјалниот грб гласи грб на Нејсиното Височество на островот Ман.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот се состои од црвен штит на кој се наоѓа трискелион. Држачи на штитот се јастреб и гавран. Јастребот има историско значење затоа што е даден на венчавката на кралот како одренден тип на данок. Гавранот често се спомнува и во легендите поврзани со островот.

Мотото под штитот гласи Qucunque Jaceris Stabit (со што и да го погаѓаш, ќе стои).

Поврзано[уреди | уреди извор]