Грб на Гернзи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Гернзи

Грбот на Гернзи е официлен симбол на каналскиот остров Гернзи. Тој се состои од црвен штит со три расчекорени бујни златни лава, и над нив стои гранче. Овој грб е мошне сличен со грбот на Нормандија, Џерси и Англија.

Поврзано[уреди | уреди извор]