Грб на Кајманските Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грбот на Кајманските Острови

Грбот на Кајманските Острови се состои од штит на кој се наоѓаат три петокраки ѕвезди кои ги претставуваат трите населени острови Голем Кајман, Мал Кајман и Кајман Брак на сино бела позадина која претставува море. На горниот дел на грбот се наоѓа лав на црвена позадина, симбол на Обединетото Кралство. Над штитот се наоѓа желка и ананас. Под штитот има цитат од Библијата] "He hath founded it upon the seas", како и мотото на островот.

Грбот датира од 1958 година и се наоѓа и на знамето на Кајманските Острови.

Поврзано[уреди | уреди извор]