Грб на Гренланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Гренланд
Coat of arms of Greenland.svg
Подробно
ГрбоносецГренланд
Усвоен1 мај 1989
Штитсин штит со бела исправена бела мечка.

Грбот на Гренланд е официјалниот грб на републиката. Грбот е составен од син штит на кој има нацртано исправена бела мечка. Грбот бил усвоен на 1 мај 1989 година. Мечката ја симболизира фауната на Гренланд, додека сината боја ги претставува Атлантскиот Океан и Северниот Леден Океан. Грбот бил усвоен на 1 мај 1989 година и истиот е дизајниран од Јенс Розинг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]