Грб на Мексико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Мексико
Coat of arms of Mexico.svg
Подробно

Грбот на Мексико е важен симбол на мексиканската политика и култура со векови. Грбот се состои од мексикански златен орел кој стои на кактусот бодликава круша (Opuntia) со змија во клунот. За Ацтеките ова претставува јака верска конотација, додека пак за Европејците ова претставува симбол за победата на доброто над лошото.

Поврзано[уреди | уреди извор]