Грб на Тринидад и Тобаго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Тринидад и Тобаго
Подробно
Усвоен1962

Грбот на Тринидад и Тобаго е дизајниран во 1962 и го претставува народот на Тринидад и Тобаго. Штитот е со исти бои (црвена, црна и бела) како и знамето. На штитот се наоѓаат три Колумбови бродови Нина, Пинта и Санта Марија. На штитот исто така се наоѓаат и две колибри, затоа што земјата е позната по колибрите. Штитот го придржуваат две птици ибис и кокрико. Под штитот се наоѓа натпис "Together We Aspire, Together We Achieve".

Поврзано[уреди | уреди извор]