Грб на Монтсерат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Монтсерат

Грбот на Монтсерат е усвоен во 1909 година. Се состои од штит на кој се наоѓа девојка во зелено која ја претставува Ерин, женска персонификација во Ирска која држи харфа. Покрај неа се наоѓа крст, симбол на крштевањето. Овој грб се наоѓа и на знамето на Монтсерат.

Поврзано[уреди | уреди извор]