Грб на Доминика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Доминика
Coat-of-arms-of-Dominica.svg
Подробно
Грбоносец Доминика
Усвоен 21 јули 1961
Торзо лав
Штит штитот е поделен на четири дела на кои има приказ на кокосова палма, жаба, брод и банана.
Држачи папагали
Мото „Après Bondié, c’est la ter“

Грбот на Доминика е усвоен на 21 јули 1961 година. Се состои од штит со два чувари - папагали, а на врвот на штитот се наоѓа златен лав. Четирите штита претставуваат кану, дрво на кое растат банани, палма и жаба. Под штито е испишано националното мото "Après Bondie C'est La Ter" (По Бог, Земја)

Поврзано[уреди | уреди извор]