21 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија

21 јули — 202-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (203-и во престапна година). Остануваат 163 денови до крајот на годината. Предлошка:Јули 2023

Настани[уреди | уреди извор]

1542  Папата Павле II донел одлука за основање на инквизиција во Рим.
1798  По победата во Битката кај пирамидите, Наполеон Бонапарт станува владетел на Египет.
1962  Со решение на Извршниот совет на НР Македонија, името на „Радио Скопје“ е променето во „Радио-Телевизија Скопје“.
1983  Во станицата „Восток“ на Антарктикот, измерена е најниската температура на Земјата, која изнесувала -89,2 °C.
1994  Рускиот писател Александар Солженицин пристигнува во Москва по двомесечно патување низ Русија, по 20 години прогонство.
2013  Филип станува крал на Белгија, по абдикацијата на татко му, Алберт II.


Родени[уреди | уреди извор]

1476  Ана Сфорца — ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1816  Паул Јулиус фон Ројтер — основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1893  Ханс Фалада — германски писател.
1899  Ернест Хемингвејамерикански писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1954 година.
1911  Маршал Меклуанканадски писател.
1948  Кет Стивенс — британски пејач и музичар.
1951  Робин Вилијамс — американски глумец.
1955  Бела Тар — унгарски филмски режисер.
1957  Тихомир Арсиќ — српски глумец.
1964  Јенс Вајслоггермански ски-скокач.
1969  Изабел Верт — германска јавачка и дресерка на коњи.
1984  Драган Гаиќ — словенечки ракометар.
2000  Ерлинг Браут Холанд — норвешки фудбалер.


Починале[уреди | уреди извор]

1870  Јозеф Штраусавстриски композитор.
1984  Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец. За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, САД во 1955 година. Роден е во Велес, на 20 ноември 1906 година.
1998  Ален Шепардамерикански космонаут.
2001  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.


Празници[уреди | уреди извор]

* Прокопиовден — ден на светецот Прокопиј Ерусалимски