Карел Рајс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карел Рајс (Karel Reisz; Острава, 21 јули 1926 - Лондон, 25 ноември 2002) — чешко-британски режисер.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Првиот успех Рајс го постигнал со социјалната драма „Сабота навечер, недела наутро“ од 1960 година, а потоа снимил уште шест одлични филмови во низа: „Мора да падне ноќта“ (1964), „Морган“ (1966), „Исидора“ (1968, заснован врз мемоарите на Исидора Данкан), „Коцкар“ (1974), „Кучешки војници“ (1978)[2] и неговиот најпознат филм „Жената на францускиот поручник од 1981 година.[3] [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lyman, Rick (2002-11-28). „Karel Reisz, Director of Films Including 'The French Lieutenant's Woman,' Dies at 76“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2023-01-20.
  2. „Karel Reisz“. www.tcm.com (англиски). Посетено на 2024-01-16.
  3. „Karel Reisz - Rotten Tomatoes“. www.rottentomatoes.com (англиски). Посетено на 2023-01-20.
  4. Ženska francuskog poručnika, britanski film (пристапено на 14.2.2024)