Ханс Фалада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханс Фалада
Бронзена плоча за Фалада
Роден(а)Рудолф Вилхелм Фридрих Дицен
21 јули 1893(1893-07-21)
Грајфсвалд, Германско Царство
Починал(а)5 февруари 1947(1947-02-05) (возр. 53)
Берлин, Германија
Занимањеписател
Познат(а) по
  • Мал човек, што сега? (1932)
  • Секој умира сам (1947)

Ханс Фалада (германски: Hans Fallada; 21 јули 1893 во Грајфсвалд5 февруари 1947 во Берлин) — германски писател во првата половина на XX век. Некои од неговите најпознати романи се Мал човек, што сега? (1932) и Секој умира сам (1947). Неговите дела главно припаѓаат на книжевниот стил нова вистина, со точни детали и новинарска почит на фактите.[1] Неговото вистинско име е Рудолф Вилхелм Фридрих Дицен (Rudolf Wilhelm Friedrich Ditzen), додека неговиот псевдоним е извлечен од имиња на ликовите вклучени во делата на Браќата Грим.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Матје Бомон. Concise Companion to Realism, страница 151. John Wiley and Sons, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]