15 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

15 јули — 196-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (197-и во престапна година). Остануваат 169 денови до крајот на годината.

Настани:

1099  Во Првата крстоносна војна, Крстоносците го зазеле Ерусалим кој бил 461 година под власта на Фатимидите. Градот останал во христијански раце сè до 2 октомври 1187 година кога бил освоен од страна на Саладин и никогаш повторно не бил безусловно во христијански раце.
1556  Во Рим свечено е осветена грандиозната купола на црквата Свети Петар, што ја изгради прочуениот италијански архитект, вајар, сликар и поет Микеланџело Буонароти. Овој датум е земен како ден на раѓањето на барокот.
1869  Французинот Иполит Меж Морис го патентира маргаринот, прехранбен производ кој ќе треба да се обиде да го спречи масовниот глад меѓу сиромашните слоеви на населението.
1965  Американскиот вселенски брод Маринер 4 ги испрати првите снимки од планетата Марс.
1968  На линијата Москва-Њујорк воспоставена е првата директна авио-врска меѓу СССР и САД. Летовите почнуваат да ги изведуваат компаниите Аерофлот и Пан Америкен.
1990  Во Охрид е извршено осветување на новоизградената „Света Троица“.

Родени:

1606  Рембрант ван Рајнхоландски сликар.
1910  Александар Тирнаниќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1919  Ајрис Мердок — ирско-британска писателка.
1923  Трајче Попов — македонски режисер.
1930  Жак Деридафранцуски филозоф.
1932  Вили Кобсамерикански блуз-музичар.
1933  Џулијан Бриманглиски класичен гитарист и лејтист.
1946  Линда Ронстад — американска пејачка.
1952  Џони Тандерс — американски рок-музичар.
1953  Жан-Бертран Аристидпретседател на Хаити.
1953  Неда Арнериќ — српска и југословенска глумица.
1954  Марио Кемпесаргентински фудбалер.
1956  Џо Сатријаниамерикански рок-гитарист.
1956  Ијан Кертис — англиски рок-музичар, член на групата „Џој дивижн“.
1961  Дамир Мартиновиќ — југословенски и хрватски рок-музичар, член на групите „Термити“ и „Лет 3“.
1963  Игор Џамбазов — македонски глумец, водител, музичар и писател.
1981  Себастјен Роселер — белгиски велосипедист.
1985  Грацијано Пеле — италијански фудбалер.
1985  Бурак Јилмаз — турски фудбалер.
1989  Диего Улиси — италијански велосипедист.
1989  Ентони Рандолф — американско-словенечки кошаркар.
1990  Демиен Лилард — американски кошаркар.
1991  Данило — бразилски фудбалер.
1992  Тобијас Херис — американски кошаркар.

Починале:

1291  Рудолф I Хабсбуршкигермански цар и оснoвач на династијата на Хабсбурговците.
1890  Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1904  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1929  Хуго фон Хофманшталавстриски писател.
1939  Зинаида Рајх - руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1941  Валтер Рутмангермански експериментален режисер.
1941  Аугуст Цесарец — хрватски писател.
1944  Вера Циривири - Трена — македонска партизанка, учесничка во напредното работничко движење и во НОБ.
1997  Џани Версачеиталијански моден творец.