Маргарин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маргарин
Олео, олеомаргарин
Видза мачкање
Место на потеклоФранција
ТворецХиполит Меге-Муриес
Главни состојкиРастително масло
Рекламирање на маргарин, 1893
Реклама во весник за олеомаргаринскиот производ, 1919 година

Маргарин е имитација на путер кој се користи за арома, печење и готвење. Хиполит Меге-Муриес го создал во Франција во 1869 година, кога реагирал на предизвикот на царот Наполеон III за да создаде замена за путер од говедско месо за вооружените сили и пониските класи. 

Со оглед на тоа што путерот е направен од путер од млеко, модерниот маргарин е направен главно од рафинирано растително масло и вода, а може да содржи и млеко. Во некои места во САД, колоквијално се нарекува "олео", кратко за олеомаргарин. [1]

Маргарин, како путер, се состои од вода-во-масна емулзија, со ситни капки вода распределена рамномерно низ масна фаза во стабилна кристална форма. Во некои јурисдикции, маргаринот мора да има минимална содржина на маснотии од 80% за да биде етикетирана како таква, иста како путер. Колоквијално во САД, терминот маргарин се користи за опишување на "не-млечни шишиња" со различна содржина на маснотии. [2]

Поради неговата разновидност, маргаринот може да се користи како состојка во другите прехранбени производи, како што се колачи, крофни и колачиња. [3]

Историја[уреди | уреди извор]

Научниците во тоа време ја сметале маргаричната киселина, како олеинска киселина и стеаринска киселина, како една од трите масни киселини кои во комбинација ги формираат повеќето животински масти. Во 1853 германскиот структурен хемичар Вилхелм Хајнрих Хајнц ја анализирал маргаричната киселина како едноставно комбинација на стеаринска киселина и претходно непозната палмитинска киселина. [4][5] Императорот Наполеон III од Франција понудил награда за секој кој би можел да направи задоволителна путерска алтернатива, погодна за употреба од страна на вооружените сили и пониските класи. Францускиот хемичар Хиполит Мге-Муриес измислил супстанца што ја нарекол олеомаргарин, која се скратила до маргарин на трговското име. Mège-Mouriès го патентирал концептот во 1869 година и ја проширил својата првична производствена операција од Франција, но имал мал комерцијален успех.Во 1871 година, тој го продал патентот на холандската компанија Јургенс, која сега е дел од Унилевер. Во истата година германскиот фармацевт, Бенедикт Клајн од Келн, ја основа првата фабрика за маргарин, која ги произведува брендовите Оверстолц и Боттерам.[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oleo - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary“. Посетено на 11 January 2015.
  2. Matthew Boyle. „Unilever Adds Butter to Margarine as the Foods' Fortunes Reverse - Businessweek“. Businessweek.com. Посетено на 11 January 2015. Although margarine was originally made primarily from beef fat, the products most people call margarine today are spreads
  3. Ian P. Freeman (2005). „Margarines and Shortenings“. Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Wiley-VCH, Weinheim. doi:10.1002/14356007.a16_145.
  4. C.G. Lehmann, Lehrbuch der physiologischen Chemie, Verlag Wilhelm Engelmann, Leipzig (1853) p71.
  5. Science Power 9: Atlantic Edition, McGraw-Hill Ryerson Limited. ISBN 0-07-560905-3.
  6. Johannes Maubach: Auf den Spuren der alten Ehrenfelder Industrie, Köln 2005, S. 55
  7. John Steele: "In Camp and Cabin: Mining Life and Adventure in California During 1850 and Later," Lakeside Classics 1928, pg. 134