14 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јули >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


14 јули е 195-иот ден во годината според григоријанскиот календар (196-и во престапна година). Остануваат 170 денови до крајот на годината.

Настани:

1789  Граѓаните на Париз го освоија злогласниот затвор Бастилја и ги ослободија затворениците, со што почна Француската револуција. Овој ден се слави како национален празник на Франција.
1867  Алфред Нобел, шведскиот иноватор, кај англискиот град Редхил за прв пат го демонстрира разорното дејство на неговиот најнов изум - динамитот.
1933  Националсоцијалистите во Германија, кои во јануари на чело со Адолф Хитлер доаѓаат на власт, ги забрануваат сите опозициски партии.
1999  17 години по завршувањето на Фолкландската војна меѓу Аргентина и Велика Британија, обновена е воздушната линија меѓу Аргентина и овој архипелаг во Атлантикот.
2006  Љубчо Георгиевски, поранешен премиер на Република Македонија и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ наводно стана бугарски државјанин. Оваа постапка, која до денес не е потврдена од никого, предизвика бројни полемики во Република Македонија околу неговата вистинска улога во политичкиот живот на земјата во претходните 15 години.

Родени:

1743  Гаврила Романович Державинруски класицистички поет.
1801  Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1817  Мадам де Сталфранцуска писателка, основоположник на францускиот романтизам.
1862  Густав Климтавстриски сликар-симболист.
1904  Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат.
1918  Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
1942  Хавиер Соланашпански политичар.
1946  Кирил Дојчиновски — македонски југословенски фудбалер.

Починале:

1223  Филип II Августфранцуски крал.
1887  Алфред Крупгермански индустриалец и производител на оружје.
1939  Алфонс Муха — истакнат чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот арт нуво.
1944  Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија; умира во Струмица, во борба против бугарската полиција. Роден е во 1911 година.
1998  Ричард Мекдоналд — основач на најголемиот ланец на ресторани во светот — „Мекдоналдс“.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември