1867

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1867 г.  во други календари
Грегоријански календар 1867
MDCCCLXVII
Ab urbe condita 2620
Асирски календар 6617
Бахајски календар 23–24
Бенгалски календар 1274
Берберски календар 2817
Будистички календар 2411
Бурмански календар 1229
Византиски календар 7375–7376
Еврејски календар 5627–5628
Ерменски календар 1316
ԹՎ ՌՅԺԶ
Етиопски календар 1859-1860
Игбоански календар 867–868
Ирански календар 1245–1246
Исламски календар 1283–1284
Јапонски календар Кеио 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丙寅年月日
(4503/4563)
— до —
丁卯年月日
(4504/4564)
Коптски календар 1583–1584
Корејски календар 4200
Календар Мингуо 45 пред РК
民前45年
Селевкидски календар 2178–2179
Тајландски сончев календар 2410
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1923–1924
 - Шака самват 1789–1790
 - Кали југа 4968–4969
Француски револуционерен календар LXXVLXXVI
75–76
Холоценски календар 11867
Џуче-календар нема (пред 1912)

1867 (MDCCCLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1867. година од новата ера, 867. од вториот милениум, 67. од 19 век и осма од 1860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7375 и 7376 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6617 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5627 и 5628 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2620.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1867. година се протега во 4503 и 4504, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4563 и 4564 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2410. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1283 и 1284 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]