Филип II Август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип II Август
Крал на Франките, гроф од Артуа
Филип II Август
Владеење1 ноември 1179 - 18 септември 1180 (млад крал)
18 септември 1180 - 14 јули 1223
Крунисување1 ноември 1179
ПочивалиштеБазилика Сен-Дени, Франција
ПретходникЛуј VII
НаследникЛуј VIII
ПридружникИзабела Еноска
Ингеборга Данска
Агнес Меранијска
ДецаЛуј VIII
Филип Орпел де Клермон
Марија, грофица од Барбан
ДинастијаКапети
ТаткоЛуј VII
МајкаАдела Шампањска

Филип II Август (р. 21 август 1165 во Гонес — п. 14 јули 1223 во Мант ла Жоли) бил крал на Франција од Капетинската династија. За време на неговото владеење, англиската територија во Франција се намалила од 50% на само 10%. На 1 јули 1190, заедно со англискиот крал Ричард I Лавовско срце и германскиот, Фридрих Барбароса го започнал Третиот крстоносен поход. Тој станал најмоќниот крал во Европа, а со неговото владеење, Франција прераснала во европска велесила.
Претходник
Луј VII
Крал на Франција
1180-1223
Наследник
Луј VIII