1180

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1180 г.  во други календари
Грегоријански календар 1180
MCLXXX
Ab urbe condita 1933
Асирски календар 5930
Бахајски календар -664–-663
Бенгалски календар 587
Берберски календар 2130
Будистички календар 1724
Бурмански календар 542
Византиски календар 6688–6689
Еврејски календар 4940–4941
Ерменски календар 629
ԹՎ ՈԻԹ
Етиопски календар 1172-1173
Игбоански календар 180–181
Ирански календар 558–559
Исламски календар 575–576
Јулијански календар 1180    MCLXXX
Кинески календар 己亥年月日
(3816/3876)
— до —
庚子年月日
(3817/3877)
Коптски календар 896–897
Корејски календар 3513
Календар Мингуо 732 пред РК
民前732年
Селевкидски календар 1491–1492
Тајландски сончев календар 1723
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1236–1237
 - Шака самват 1102–1103
 - Кали југа 4281–4282
Холоценски календар 11180
Џуче-календар нема (пред 1912)

1180 (MCLXXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1180. година од новата ера, 180. од вториот милениум, 80. од 12 век и прва од 1180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6688 и 6689 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5930 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4940 и 4941 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1933.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1180. година се протега во 3816 и 3817, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3876 и 3877 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1723. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 575 и 576 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]