Луј XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј XI
Крал на Франција
Луј XI
Владеење22 јули 1461 - 30 август 1483
Крунисување15 август 1461, Ремс
ПочивалиштеВо базиликата Нотр Дам де Клери, Клери Сен Андре, во близина на Орлеан, Франција
ПретходникШарл VII
НаследникШарл VIII
ПридружникМаргарита Стјуарт
Шарлота Савојска
Катерина де Мајли
ДецаАна Француска
Жана Француска
Шарл VIII
Фери де Мајли
ДинастијаВалоа
ТаткоШарл VII
МајкаМарија Анжујска

Луј XI (роден на 3 јули 1423 во Бурж - починал на 30 август 1483 во Плеси лез Тур) бил крал на Франција од династијата Валоа. Успеал да воспостави внатрешен ред и мир во државата, покорувајќи ги побунетите феудалци и обединувајќи ги сите покраини, освен Фландрија и Бретања. Го помагал развојот на градовите, трговијата, занаетчиството, науката и културата. Извршил реорганизација на војската.
Претходник
Шарл VII
Крал на Франција
1461-1483
Наследник
Шарл VIII