Орлеан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Орлеан

France Orleans panorama 01.jpg
Орлеан и реката Лоара
Орлеан, Франција
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Орлеан
Кантон Главен град на 6 кантони
Општ. заедница Орлеан Лоаре
Градоначалник Серж Груар (Радикали-УМП)
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 90–124 м
(прос. 116 м)
Површина1 27,48 км²
Население1 113.130 жит.  
 - Ранг 32-ри град во Франција по број на жители

популација=2006

 - Густина 4117 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 45234/ 45000
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Орлеан (фр.Orléans) е град во северно-централна франција, оддалечен околу 130 км југо-западно од главниот град Париз. Тој е главен град на регионот Центар и префектура на департманот Лоаре. Сместен е на реката Лоара.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Градот Њу Орлеанс во САД е именуван по овој град.


Грб на градот Орлеан


Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Знаменитости и туристички атракции[уреди | уреди извор]

Музеи[уреди | уреди извор]

Паркови[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]