Рен (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рен

Парламентот на Бретања
Рен
Рен is located in Франција
Рен
Рен
Координати: 48°06′53″ N; 1°40′46″ W / 48.114722° СГШ; 1.679444° ЗГД / 48.114722; -1.679444Координати: 48°06′53″ N; 1°40′46″ W / 48.114722° СГШ; 1.679444° ЗГД / 48.114722; -1.679444
ЗемјаФранција
ОкругРен
КантонГлавен град на 11 кантони
Општ. заедницаРен Метропола
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Даниел Делаву (СП)
Население 1206,229
INSEE/Пошт. бр.35238
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Рен (француски: Rennes) — град во северозападна Франција. Се наоѓа во регионот Бретања каде воедно е и главен град на регионот исто како и во департманот Ил и Вилен. Со 206.229 жители (1999) Рен е 11-ти град во Франција по број на население.

Географија[уреди | уреди извор]

Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката Вилен, на исток во Бретања. Се простира на површина од 50,39км². Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во Рен се наоѓа фабриката за автомобили Ситроен. Покрај автомобилската индустрија во градот е развиена и телекомуникациската индустрија.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Најпознат клуб од градот е ФК Стад Рен, кој игра во Лига 1 првата француска фудбалска лига.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]